تبلیغات
دیافه - کابالا

دیافه

کابالا

به نام خدا

کابالا همان عرفان یهودیت است . این عرفان برخلاف گفته های خود یهود که از سالها قبل توسط خدا به پیامبران آدم نوح ابراهیم و موسی آموزش داده شده چنین به نظر میرسد که عرفانی است برگرفته از عرفان اسلامی و یونانی به این صورت که در آن به جای واضح صحبت کردن پر از امثال و رازگویی و استفاده از لغات مورد استفاده از این عرفان ها با تغییری مناسب به عبری است .

سرآغاز این تفکر به قرن 13 میلادی یعنی همان زمان فتح اسپانیا توسط شاه آراگون به فردی به نام اسحاق کور در جنوب فرانسه میرسد.البته قبل از این فرد هم شروع هایی از عرفان یهودیت از افراد دیگری هم وجود داشت اما کابالیسم با نام امروزی آن مربوط به این فرد میباشد.

 اندیشه های او بعد از اشغال اسپانیا،توسط نهمانیدس از یهودیان اسپانیا و از نزدیکان جیمز اول منتشر گردید.

در این عقیده به 4 خدا اشاره شده :

1-      " علت اول" یا  خدای مذکر موسوم به پدر یا حکمت

2-      یک الوهیت مونث به نام معرفت یا مادر

از آمیزش این دو خدا دو الوهیت جوان حاصل میشود :

1-      "پسر" یا وجه صغیر یا مسعود مقدس

2-      " دختر" یا بانو یا شخیناه یا شهبانو

طبق اسطوره ها این دو الوهیت جوان هم باید با هم آمیزش میکردند اما شیطان مانع این امر شد تا جایی که شیطان به دختر نزدیک شد و از او سوء استفاده نمود علت اول به همین دلیل آن دو را به زمین تبعید نمود و در همان زمان بود که قوم یهود بر کوه سینا نیز بوجود آمد تا گسستگی آن دو را رفع کند.

کوه سینا همان محلی است که " پسر" با " دختر" جفت میشوند.

در دید یهود تمام خوشی ها و بدیها و هر سر فصل از تاریخ آنها به دلیل جفت شدن این دو الوهیت یا جدا شدن آنها و ورود شیطان میباشد به همین دلیل هم در این طرز فکر به شیطان توجه زیادی میشود تا جایی که در عید خیمه ها 70 گاو در7 روز برای شیطان قربانی میکنند تا توجه او از الوهیت " دختر" دور شود و در روز هشتم یک گاو برای خدا قربانی میکنند تا این دو الوهیت با یکدیگر جفت شوند.

بنابراین یکتا پرستی یهود طبق اعتقاد برخی از متفکرین، عبارتست از یکی شدن و پیوند دو الوهیت " دختر" و  " پسر".

ادامه دارد ....

 

 

 

 طبقه بندی: صهیونیزم، 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 26 مهر 1384 توسط دیافه | نظرات ()
موضوعات
مطالب اخير
آرشيو مطالب
نويسندگان
صفحات جانبي
پيوند ها
آمار سايت