تبلیغات
دیافه - چرا ادامه جنگ؟؟

دیافه

چرا ادامه جنگ؟؟

به نام خدا

سلام به همگی

نمیدونم تا حالا شعرهای سپهر رو خوندین یا نه ... خیلی شعراش قشنگ اند .... خیلی ... اینم یه هدیه از شعراش:

این مطلب رو تو سایت راهیان نور دیدم گفتم شاید برای هفته دفاع مقدس چیز بدی نباشه :

این یك سؤال عام است كه چرا ایران پس از آزادی خرمشهر و ایجاد شرایط مناسب برای صلح، باز هم به جنگ ادامه داد و وارد خاك عراق شد؟

 

یك اشكالی در این سؤال هست و آن این كه اگر صلح را مجموعه‌ای از آتش‌بس، نحوه و شرایط آن، عقب‌نشینی و نحوه شرایط آن، تعیین متجاوز، تأمین خسارت‌های وارده و ... بدانیم، باید گفت كه در آن زمان هیچ‌گونه پیشنهاد صلحی ارائه نشد و شورای امنیت و دیگران تنها آتش‌بس را توصیه می‌كردند. در آن زمان طرحی كه متضمن صلح واقعی باشد و مثلاً شناسایی متجاوز و پرداخت غرامت را نیز شامل شود وجود نداشت و پیشنهادهای ارائه شده تنها در حد آتش‌بس و مذاكره طرفین بود كه این امر با توجه به پشتیبانی بین‌المللی از عراق هیچ‌گاه نمی‌توانست شرایط ایران را برای یك صلح شرافت‌مندانه تحقق بخشد. به این ترتیب ایران دلایل منطقی و عقلانی برای ادامه جنگ داشت. این دلایل عبارت بودند از:

الف ـ شرایط ایران برای صلح عبارت بودند از: شناسایی و تنبیه متجاوز و پرداخت غرامت از سوی عراق كه این شرایط مورد قبول رژیم عراق و سازمان‌های بین‌المللی نبود.

 ب ـ مرزهای ایران تأمین نداشت. نقاطی در شلمچه، طلائیه و طول مرز از فكه تا قصرشیرین در اشغال عراق بود. شهرهای سومار، نفت‌شهر و مهران عملاً در اشغال دشمن بود. امكان آزاد سازی این نقاط از راه مذاكره غیرمعقول به نظر می‌رسید و راهی جز ادامه جنگ وجود نداشت.

ج ـ در حالی كه نیروهای خودی رویِ دور پیروزی قرار داشتند، توقف در جنگ و چانه‌ زنی در پشت میز مذاكره برای آزادی نقاط مرزی آزاد شده، صحیح نبود.

د ـ شهرهای آزاد شده همچون خرمشهر به علت حضور دشمن در شلمچه همچنان مورد تهدید بود.

هـ ـ توانایی كمی ارتش عراق اگر چه در طول جنگ آسیب دیده بود، ولی نه تنها كاملاً ترمیم شده و بلكه افزایش هم یافته بود.

و ـ تنها چیزی كه ارتش عراق از دست داده بود، روحیه بود كه توجه به روحیه فرماندهی آن (شخص صدام) این مسئله نیز پس از مدتی قابل ترمیم بود.

ز ـ در حالی كه نیروهای جمهوری اسلامی در دور پیروزی بودند، آیا توقف در اوج قدرت و دادن فرصت مجدد به عراق، نمی‌توانست مورد شماتت قرار گیرد؟ اگر آن روز جنگ متوقف می‌شد و تجربه‌ای چون مذاكرات سوریه و اسرائیل بر سر ارتفاعات جولان، فرا روی ما قرار می‌گرفت و ما ناچار می‌شدیم بر سر ارتفاعات، پشت میز مذاكره با عراق چانه‌ زنی كنیم، آیا امروز جامعه، مسئولین وقت  را شماتت نمی‌كرد؟ با این استدلال كه “ شما توان كافی برای رفع كامل تجاوز و باز پس‌گیری حقوق خود را داشتید. چرا در بهترین موقعیت نظامی، از تعقیب دشمن دست كشیدید؟“

ح ـ عراق در نظر داشت با برگزاری اجلاس سران جنبش غیر متعهد در بغداد و كسب ریاست دوره‌ای این جنبش برای تحقق خواسته‌های خود، به ایران فشار بیاورد ولی ایران با حمله به داخل خاك عراق در عملیات رمضان، این امتیاز مهم و حیاتی را از عراق گرفت.طبقه بندی: صهیونیزم، 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه 4 مهر 1384 توسط دیافه | نظرات ()
موضوعات
مطالب اخير
آرشيو مطالب
نويسندگان
صفحات جانبي
پيوند ها
آمار سايت